Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca záver. bakalárska)
Gódány, Márta - HENČEKOVÁ, Danica

Vplyv hluku v pracovnom prostredí na zdravie zamestnancov : XXX. / Gódány, Márta; HENČEKOVÁ, Danica. - Bratislava : 2014; 1457uPRACZDRSLUZ, 2014. - 45 s.
(slo)

Anotácia:  Cieľom záverečnej práce je opísať hluk, ako každodenný fyzikálny faktor, ktorý vplýva na ľudský organizmus, poukázať na jeho každodenné vystavenie, objasniť škodlivé vplyvy hluku v pracovnom prostredí na zdravie zamestnancov a v neposlednom rade nájsť riešenie na jeho vylúčenie alebo na zníženie. Práca je rozdelená do 8 kapitol. V prvej kapitole sa zaoberá pojmami súvisiacimi s hlukom ako fyzikálnym faktorom. V druhej kapitole sú popísané jeho charakteristiky a klasifikácia. So samotným hlukom, ktorý môže vznikať v pracovnom prostredí pri práci alebo pri výrobnej činnosti a možnými zdrojmi hluku sa zaoberá tretia kapitola. Aké vplyvy môže mať hluk na zdravie zamestnancov, účinky hluku, choroby spôsobené hlukom sa popíše v štvrtej kapitole. Sú v nej prezentované pracoviská s nadmerným hlukom, rizikovosť hluku a rozdelenie vplyvov hluku na ľudský organizmus. Objektivizáciu hluku, metódy, hodnotenie hluku na pracoviskách, emisie, imisie hluku vo vonkajšom prostredí, ako ovplyvňuje prácu zamestnancov vonkajší hluk prenikajúci do pracovného prostredia rozoberie piata kapitola. Preventívne opatrenia proti hluku a ochranu zamestnancov uvádza šiesta kapitola. Znázornená je ochrana zdravia pri práci s expozíciou hluku, ktorá je upriamená na preventívne opatrenia pred nadmerným hlukom - technické opatrenia, organizačné opatrenia a individuálna osobná ochrana. Siedma kapitola rozoberie samotné riziko z expozície hluku a zaradenie prác do kategórie rizika z hľadiska hluku. V poslednej kapitole sú uvádzané zákonom ustanovené povinnosti zamestnancov a zamestnávateľov pri práci s expozíciou hluku, splnenie ktorých z obidvoch strán je veľmi dôležité pri eliminácii alebo pri znížení nepriaznivého vplyvu nadmerného hluku na pracoviskách.
The aim of the thesis is to describe the noise as an everyday physical factor that has an impact on the human body, to highlight the exposure to everyday noise, clarify the adverse effects of noise in the work environment on the health of employees and finally to find a solution to its elimination or reduction. The thesis is divided into 8 chapters. The first chapter deals with the concepts related to noise as a physical factor. The second chapter describes its characteristics and classification. The third chapter deals with the noise itself that can occur in the work environment at work or production activity and with the possible noise sources. What kind of impact may the noise have on the employees' health, effects of noise, diseases caused by noise are described in the fourth chapter. Therein are presented the workplaces with excessive level of noise, riskiness of noise and categorization of the effects of noise on the human body. Objectification of noise, the methods, evaluation of the workplace noise, emissions, immissions of noise in outer environment, how does the outer noise affect the employees´ work, leaking into the work environment - are analyzed in the fifth chapter. Preventive measures against noise and protection of employees are described in the sixth chapter. There is described the protection of health at work with noise exposure, which is focused on the preventive measures against excessive noise ľ the technical measures, organizational measures and individual personal protection. The seventh chapter deals with the actual risk of exposure to noise and categorization of work into the risk categories in terms of noise. In the last chapter there are given the legally imposed obligations of employees and employers at work with noise exposure, fulfilment of which is very important on the both sides in eliminating or reducing the adverse impacts of excessive noise in the workplaces.
Kľúčové slová : hluk; hluková expozícia; rizikové práce; preventívne opatrenia
Signatúra: ZP7376


Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2022, CEIT